Bułki orkiszowe na żytnim zakwasie

czwartek, 25 lutego 2010


Uwielbiamy aromat chleba w domu i chyba każdy go lubi. Pieczenie własnego chleba sprawia przyjemności i nie tylko. W naszym wypadku jest to wymuszone tym co się w naszych sklepach z pieczywem dzieje. Chcesz kupić razowca? To CZYTAJ. Prawie wszędzie w składzie dodają tego typu rzeczy: słód, miód, karmel, płatki ziemniaczane, białą mąkę, chemiczne ulepszacze itd itp. Męczy mnie to czytanie etykiet. Dziecko lubi pieczywo, - to świetne źródło węglowodanów, witamin i błonnika. Wolę podawać razowca, no i to pieczywo razowe musimy sobie piec.
Przepadamy za cotygodniowym wypiekiem. Pieczemy sporo i chleb, bułki mrozimy. Idealny aromat, znany skład, samo zdrowie. Polecam wszystkim. Jeśli jesteś na początku chlebowej drogi - zacznij od pieczywa na drożdżach instant (nie trzeba robić zaczynu), jeśli chcesz spróbować z zakwasem i nie cierpisz na zgagę po jego zjedzeniu - to spróbuj. Wbrew pozorom pieczywo zakwaszone jest lżej strawne i dobrze jest przyzwyczaić malucha do tego typu smakołyków.

Pierwsza sprawa - nie bójmy się zakwasu i wypieku własnego, pachnącego pieczywa przy jego udziale.

Aby zrobić własny zakwas potrzebny jest przede wszystkim CZAS i mąka żytnia razowa.
1. Szklankę mąki mieszamy z taką ilością wody, by powstało ciasto gęste jak śmietana. Zostawiamy w spokojnym miejscu. Na drugi dzień dodajemy garść mąki i nieco wody. Powtarzamy czynność przez ok 3-4 dni.
Gdy zakwas porządnie pracuje - pieni się, rośnie, jest wyraźnie kwaśny - oznacza to, że jest gotowy do pracy,
2. W tym wypadku wsypałam kilo razowej mąki orkiszowej, solidną łyżeczkę soli i wody i wyrabiamy aż ciasto będzie łatwo odklejało się od ścianek miski, a samo stanie się bardzo elastyczne.
3. Formujemy bochenek chleba lub bułki.
4. Czekamy kilka godzin, a nawet i cały dzień.
5. Gdy pieczywo urośnie, przed włożeniem do gorącego pieca przecinamy je ostrym nożykiem, a piec spryskujemy wodą, albo wstawiamy foremkę z wodą - zapewni to chrupką skórkę.

Przez 30-40 minut (wszystko zależy czy to chleb, czy bułki i jaka temperatura) nie zaglądamy do pieca, dopiero potem możemy sprawdzić patyczkiem czy wnętrze jest wypieczone - gdy patyczek jest suchy, pieczywo jest gotowe.

Dla malucha przygotowujemy bułeczki mini: świetnie sprawdzają się w kanapkach.

1 komentarze:

gosiaa99 25 lutego 2010 15:31  

Dawno nie jadłam bułeczek orkiszowych, muszę koniecznie kupić mąkę i na pewno zrobię ;)

Prześlij komentarz